Czy można trenować na roślinach? Recenzja książki „Weganizm na start”

Odkąd odstawiłam mięso minęły już ponad 2 lata. Jako, że całkiem sporo trenuję zaczęłam też zwracać dużo większą uwagę na to co jem, czy jest to zdrowe i czy dostarczam organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Dieta wegańska i wegetariańska w kontekście sportu zawsze bardzo mnie interesowała, dlatego też bez dłuższego zastanowienia sięgnęłam po książkę „Weganizm na start. Przewodnik po diecie roślinnej sporcie”


Weganizm na start. Przewodnik po diecie roślinnej w sporcie

Już na samym wstępie warto uprzedzić, że nie jest to tylko i wyłącznie książka dla osób które ćwiczą i są na diecie roślinnej. Oczywiście znajdziemy w niej bardzo dużo informacji o tym jak łatwo skomponować sycące i bogate odżywczo posiłki będąc aktywnym fizycznie, jednak nie brakuje w niej także cennych wskazówek odnośnie tego jak rozsądnie zacząć przygodę z kuchnią roślinną i dlaczego warto to zrobić. I choć sam tytuł wskazuje na pozycję typowo o weganizmie, ja znalazłam mnóstwo przydatnych informacji dla siebie odnoszących się do wegetarianizmu. 

„Weganizm na start” określiłabym jako taki przewodnik z pytaniami i odpowiedziami na najczęściej spotykane wątpliwości związane z dietą roślinną. Marta i Emil dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu podają nam w sposób prosty, nienachalny i zrozumiały sprawdzone informacje, bardzo często poparte badaniami i przykładami. Podają argumenty za i przeciw wobec takiego sposobu odżywiania jednocześnie obalając najpopularniejsze mity na temat weganizmu. 

Mity na temat weganizmu

Bardzo podoba mi się też samo podejście autorów do kuchni roślinnej. Potrafią pokazać, że jest to prosta i tania dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, a odpowiednie jej skomponowanie i przygotowanie posiłków nie zajmuje wcale dużo czasu. 

Dzięki tej książce dowiemy się nie tylko skąd pozyskiwać białko, żelazo, kwasy omega-3, wapń czy witaminę B12, ale także czy warto liczyć kalorie i jak prawidłowo określić ich dzienne zapotrzebowanie, a przy tym trenować tak, aby miało to ręce i nogi. 

Ciekawym uzupełnieniem lektury jest wzbogacenie jej w wypowiedzi i triki zawodowych sportowców, którzy są weganami i osiągają w tym świetne wyniki. I choć co prawda większość wskazówek dotyczy sportów siłowych to dużo jest też uniwersalnych informacji. 

Weganizm na start. Przewodnik po diecie roślinnej w sporcie - wyd. Septem

„Weganizm na start. Przewodnik po diecie roślinnej w sporcie” to takie kompendium wiedzy dla osób zaczynających przygodę z dietą roślinną, ale myślę, że osoby, które już trochę się na tym znają też znajdą coś dla siebie. To idealna propozycja dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, trenować efektywnie, a przy tym dobrze się odżywiać. Jeśli zastanawiasz się nad dietą roślinną lub ograniczeniem mięsa w swoich posiłkach, a nie wiesz jak się za to zabrać to jest to w 100% książka dla Ciebie. 

Do kupienia tutaj.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

Dziękuję za każdy komentarz! To dla mnie dodatkowa motywacja ;)